Hydraulika siłowa – w jakich sytuacjach się ją stosuje

Nowoczesny przemysł korzysta z wielu rozwiązań, między innymi takich, które wymyślone zostały wiele lat temu. Ta ostatnia kwestia na przykład dotyczy hydrauliki siłowej, której pierwsze początki sięgają odległych czasów. Rzecz jasna obecnie technologia ta bardzo mocno została rozbudowana w stosunku do tego co było kiedyś, ale główna zasada działania nic się nie zmieniła. W praktyce układy hydrauliczne są złożone z kilku głównych elementów.

Bazę stanowią trzy główne, czyli siłowniki, przewody oraz pompa. Ale niejednokrotnie są również dokładane inne podzespoły, mocno zwiększające funkcjonalność. Wszystkie te elementy są ze sobą połączone w jeden szczelny układ, pracujący pod odpowiednim ciśnieniem. Pompa odpowiedzialna jest za wytworzenie roboczego ciśnienia, które za pomocą przewodów jest doprowadzane do siłowników powodując ich ruch.

Wykorzystanie prostych praw fizyki da możliwości otrzymania sił o dużej wartości, dlatego też wykorzystanie układów tego typu jest dość szerokie. Stosuje się je powszechnie tam, gdzie potrzebna będzie duża wydajność. Czyli przykładowo w przemyśle górniczym, energetycznym czy budowlanym, lecz również motoryzacji i rolnictwie. Hydrauliczne układy mogą mieć bardzo różne gabaryty oraz moc. Największe z nich obsługiwać mogą łyżki czy dźwigi o wielu tonach, generując przy tym bardzo dużą siłę. Projektami i realizacją takich mechanizmów zajmuje się wiele firm, dlatego też nie powinno być problemów z realizacją tego typu zlecenia.

Przy projektowaniu wykorzystywane są obecnie zaawansowane programy informatyczne i narzędzia, zawierające bazy gotowych elementów razem ze wszystkimi parametrami technicznymi. Ułatwia to znacznie sam proces projektu, lecz również i późniejszego wykonania, gdyż używa się standardowych elementów, cały czas dostępnych. Będzie to wygodne rozwiązanie także ze względu na dostępność części zamiennych. Jeśli taki układ ulegnie awarii, to wystarczy odwiedzić jakiś osprzęt hydrauliczny sklep i zamówić w nim co niezbędne.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

One Reply to “Hydraulika siłowa – w jakich sytuacjach się ją stosuje”

  1. +Reklama+
    Jakość cięć laserowych, połączona z kompleksowym podejściem do procesów technologicznych, sprawia, że firma ta jest cenionym partnerem w branży cięcia laserem rur i profili 3D. Klienci otrzymują gotowe do finalnej sprzedaży produkty, co zdecydowanie ułatwia ich działalność. Zobacz informacje o cięcie laserem, dlaczego warto wybrać je dla swojej firmy.

Dodaj komentarz