Jak się wykonuje energetyczne świadectwo

Posiadacze mieszkań i domów mają sporo rozmaitych obowiązków. Od niedawna jednym z nich jest wykonanie energetycznego świadectwa. Świadectwa energetyczne jest dokumentem, który dokładnie określa, jakie jest ogólne zapotrzebowanie na energię, związane z codziennym użytkowaniem budynku. Przede wszystkim to dotyczy wentylacji i ogrzewania, lecz również podgrzewania wody użytkowej czy oświetlenia.

Przepisy związane z koniecznością robienia tego typu certyfikatów są oparte na unijnych przepisach, i prawodawstwo w naszym kraju jest dostosowane do nich. Aktualnie takimi certyfikatami dysponować muszą wszystkie obiekty, które zostały postawione po roku 2009, oczywiście każdy nowo stawiany również podlega temu obowiązkowi. Jeżeli będzie chodzić o starsze budynki, to właściciel zrobić będzie musiał świadectwo tylko wówczas, gdy swoją nieruchomość zamierza wynająć albo sprzedać. Ale dużo wskazuje na to, że za pewien okres czasu wszystkie budynki będą musiały taki dokument posiadać, ponieważ przepisy wyraźnie zaczynają iść w takim kierunku.

Obecnie Świadectwa energetyczne są dość szybkie do wykonania, ponieważ na naszym rynku działa wielu certyfikowanych specjalistów, którzy robią takie rzeczy. Ceny za nie rozpoczynają się od kilkuset złotych za niewielkie mieszkanie czy garaż, a skończyć się mogą nawet na paru tysiącach przy dużych, wielorodzinnych budynkach. Trzeba też pamiętać, że jeżeli ktoś sobie zaniedba wyrobienie certyfikatu, to może być narażony na grzywnę. A ta wcale nie jest mała, bo może wynosić nawet do pięciu tysięcy złotych.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz