Jak wybrać odpowiednią tablicę sensoryczna dla dziecka

Jedną z bardziej popularnych zabawek edukacyjnych w ostatnim czasie są tablice manualne. Są one bardzo proste w wykonaniu, a jednocześnie świetnie przykuwają uwagę dzieci i mocno rozwijają ich wyobraźnię i zdolności manualne. Wytwórcy takich tablic oferują ogromną ich różnorodność. W sprzedaży znaleźć można tablice duże i małe, o paru    czy nawet parudziesięciu częściach.

Elementy takich tablic też bywają niezwykle różnorodne, przez co rodzice dobrać mogą taki ich zestaw, który najbardziej będzie odpowiadał ich maluchowi. Ceny za tablice edukacyjne zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, a w przypadku największych mogą kończyć na kilkuset. W dużej mierze są uzależnione od jakości wykonania oraz od tego, co na nich jest przymocowane. Ale taka tablica manualna zostać również może zrobiona samodzielnie. Jeżeli ktoś ma choć trochę zdolności manualnych, to bez większych problemów poradzi sobie z czymś takim. W pierwszej kolejności rozpocząć należy od przygotowania odpowiedniej bazy.

Może ona być wykonana z drewnianej deski, bardzo dobrze będzie się też do tego nadawała sklejka o odpowiedniej grubości. Deskę czy sklejkę należy dociąć na odpowiedni wymiar, a następnie zeszlifować dokładnie wszystko, żeby nie pozostawić żadnej ostrej krawędzi. Po pomalowaniu odpowiednią dla dzieci farbą można się zabrać za przykręcanie pozostałych elementów. Te zaś mogą być ogromnie zróżnicowane, w zależności od tego co zostanie znalezione. Bardzo dobrze sprawdzają się rozmaite koła zębate, przełączniki i pokrętła, które uczą dzieci różnych nowych ruchów, ucząc jednocześnie cierpliwości i wytrwałości.

Na tablicy można też przyczepić przedmioty wyposażone w klawisze, przykładowo telefon komórkowy, kalkulator czy pilot do telewizora. Jeżeli rodziców nie przerażają hałasy, to można też pomyśleć o trąbce, cymbałkach albo dzwonku, elementy te bardzo dobrze będą stymulować słuch małego dziecka. Decydując się na taką opcję pamiętać należy o tym, że tablica edukacyjna musi zapewnić pełne bezpieczeństwo dla używających jej dzieci, tak więc wszystko się na nie musi dobrze trzymać.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz