Powietrze pod ciśnieniem – pompy, filtry oraz inne gadżety

Sprężarki posiadają zdolność przemiany ciśnienia gazu. Cząsteczki medium pozostają po prostu stłoczone w mniejszej pojemności. Ma to wpływ na ruch, gęstość i temperaturę czynnika. W wielu gałęziach przemysłu tego typu rezultaty są bardzo pożądane. Na przykład w pracy szlifierek i wiertarek. Wykorzystuje się tutaj duże ciśnienia w celu wykonania pracy mechanicznej. Natomiast dystrybucja gazów, i wszystkie natryski są oparte na narzucaniu przepływu medium. Może nim być nawet gęsta farba lub sypkie ciało stałe. Jeżeli różnica między ciśnieniem ssawnym, a tłocznym jest wystarczająco obszerna, dopuszczalne jest przetłoczenie dowolnego materiału.

Oprócz zakładów produkcyjnych, sprężarka jest także obecna w każdym normalnym domu. Wiatrak wprawia w ruch atmosfera, a w następstwie tego wymusza jego przepływ w danym kierunku – przetestuj https://pneumatyczny.com/13-sprezarki-kompresory-srubowe. Odkurzacz to nic innego, jak machina do przetłaczania powietrza. Przechodząc przez filtr, zassany gaz oczyszcza się z cząstek stałych. Należy pamiętać, że budowa sprężarki jest ściśle połączona z jej przeznaczeniem. Wskutek tego co poniektóre urządzenia nie przypominają stereotypowych sprężarek. Chociażby wentylatory, jakie różnią się wyglądem od szablonowych machin tłokowych.

Budowa i funkcje sprężarki są ściśle związane z jej przeznaczeniem. Inaczej będzie wyglądać maszyna tłokowa, dmuchawa czy wentylator. Skutkiem tego rozróżniamy kilka kryteriów podziału. Przed kupnem konkretnego modelu, powinniśmy wnikliwie określić wszelkie indywidualne potrzeby. W szczególe powinniśmy wybrać medium, z jakim mamy zamiar pracować. Może to być mieszanina lub jeden, czysty gaz. Później rozważamy stosunek sprężania, inaczej spręż. To parametr oznaczany grecką literą „pi”. Informuje o ogólnym przyroście ciśnienia pod koniec procesu. Wentylator to sprężarka, w jakiej ciśnienie wzrosło w najwyższym stopniu o dziesięć kilopaskali. Nieco większy spręż wykazuje dmuchawa i kompresor.

Urządzenia dzielimy także na przepływowe oraz wyporowe. Klasyfikację skonstruowano ze względu na przeróżnego typu rozwiązania techniczne. W machinach przepływowych znajdują ruchome elementy, odpowiedzialne za spręż. Tudzież w technologii wyporowej mamy do czynienia z tłokiem, jaki zasysa gaz. Mniej istotną kwestią jest wymiar sprzętu. Jesteśmy w stanie zdecydować się na mniejszą, mobilną sprężarkę. Jednak w znaczących zakładach przemysłowych pojawiają się tylko machiny stacjonarne.

Dodaj komentarz