Tablice i zabawki dla najmłodszych maluchów

Zabawki przeznaczone dla najmłodszych dzieci, inaczej tych, jakie nie mają za sobą jeszcze pierwszego roczku, powinny być wykonane ze nadzwyczajną dbałością o ich bezpieczeństwo. Całkiem nieakceptowalne są w związku z tym małe szczegóły, które dziecko ma prawo przypadkiem połknąć. Wobec tego należy eliminować małe klocki, zabawki z jajka niespodzianki oraz inne tego typu przedmioty, bo łatwo się nimi zakrztusić. Dzieci w ciągu pierwszego roku ząbkują, w związku z tym naturalne jest, że zabawki lądują w buzi.

Fabrykowane są odpowiednie gryzaki gumowe, przeznaczone naturalnie na okres ząbkowania. Inne zabawki muszą posiadać taką fakturę i kształt, żeby nie pokaleczyć dziąseł w trakcie gryzienia. Podobnie z ostrością oraz długością: wszystko co może pozostać włożone przez przypadek do oka, ucha, może być odstawione do czasu, aż dziecko podrośnie. Albowiem cera jest przede wszystkim wrażliwa w tym czasie, zaleca się zabawki posiadające atesty alergiczne. Wiadomo, ze lepiej wydać trochę więcej, jednak na sprawdzoną zabawkę czy tablice sensoryczne, niż na tani bubel z targu, jaki ma okazję być dla dziecka szkodliwy. Wolno dopuścić odrobinę mniejsze zabawki aniżeli te, jakie pojawiały się do tej pory.

Ponieważ jest to czas pierwszych prób mowy oraz poznawania coraz większej ilości bodźców dźwiękowych, warto zainwestować w zabawki interaktywne. Najprzyzwoiciej jeżeli w jakiś sposób angażują dziecko. W większości wypadków w tym wieku ma ono już zdolność chodzenia i ćwiczy chwytliwość dłoni oraz refleks. Skutkiem tego wszystkie zabawki wyrzucające piłki, lub takie, jakie wymagają bardziej precyzyjnego trafienia w stosowny przycisk będą doskonałe. Dziecko pomału poznaje otaczający świat.

Sprawdzają się wówczas wprowadzane po raz pierwszy książeczki obrazkowe. Należałoby przeglądać je wspólnie z dzieckiem oraz czytać głośno nazwy. Dotyczy to również bajek, jakie pomagają dziecku poznawać mowę. Ciekawym urozmaiceniem są też zabawki imitujące odgłosy zwierząt, często uwzględnione w dziecięcych syntezatorach i czasami wmontowane jako głośnik maskotki. Klocki wielkich rozmiarów też będą dobre w tym wieku, najważniejsze jest wcześniejsze sprawdzenie ich małych detalów.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz