W jaki sposób muzyka wpływa na człowieka?

Muzyka jazzowa powstała już na początku XX wieku. Znamionuje się rytmem synkopowanym oraz wieloma improwizacjami. Ma to związek z tym, iż pierwsi muzycy jazzowi, jakimi byli afroamerykanie nie znali nut. Sednem tej muzyki jest urodziwe „bawienie” się taktem, zachowując jego lekkość oraz sprężystość. W muzyce jazzowej wyróżnia się kilka odgałęzień, jak Swing, Bop czy Cool. Do popularnych muzyków należy na pewno Jan Garbarek, norweski saksofonista, ale polskiego pochodzenia.

Najszerzej asocjowanym muzykiem, jest tudzież Louis Armstrong, trębacz, który zmarł w 1971 roku, jeśli gra toczy się zaś o perkusję, będzie to Buddy Rich znany z oszałamiającej techniki, był liderem Buddy Rich Big Band. Jazz do Polski dotarł w latach dwudziestych ubiegłego wieku.

W czasie stalinizmu był niemniej jednak zakazany, jako muzyka zgniłego zachodu. Do dziś granie jazzu uważane jest za wyższy poziom „wtajemniczenia” przez wszelkich muzyków – ważne są również porządne wyposażenia, jak scan speak głośniki. Sama muzyka tudzież ma się poprawnie i choć liczba słuchaczy zmalała, to wciąż istnieją jeszcze kluby w których grany jest jazz. Pierwszymi muzykami odgrywającymi bluesa, byli afroamerykanie wywodzący się z południa Stanów Zjednoczonych. Blues jest dosyć starą muzyką, jej początki sięgają połowy XIX wieku. W tej muzyce problematyką jest strapienie, niezadowolenie. A on może mieć gładkie przyczyny, jak niespełniona miłość, lub niezadowolenie ze społeczeństwa, dysproporcje rasowych. Samo słowo blues w języku angielskim oznacza rozpacz.

Pierwotnie blues był tylko śpiewany, dopiero w dawnym wieku zaczęto dodawać kolejne instrumenty. Najpoprawniej znanym muzykiem bluesowym jest B.B. King, o którym mówi się, że jest królem tej muzyki. Blues przez lata mocno się rozwinął, powstało wiele odłamów. Najsławniejszym, polskim bluesrockowym zespołem jest bez kwestionowania Dżem, jakiego nieżyjący już od wielu lat wokalista Ryszard Riedel stał się domeną tej muzyki. Dżem gra w dalszym ciągu, niemniej jednak ich muzyka nie wszystkich przekonuje. Blues w dzisiejszych czasach ma się bardzo odpowiednio i w dalszym ciągu przyciąga wielu zapaleńców. Wciąż są kluby gdzie grana jest wyłącznie ta muzyka.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

One Reply to “W jaki sposób muzyka wpływa na człowieka?”

Dodaj komentarz