Technologia sterowanych przewiertów ma już kilka dekad. Przez długie lata naukowcy udoskonalali ją regularnie, przez co daje ona dzisiaj duże możliwości jeśli chodzi o wykorzystanie. Przewierty sterowane stosowane mogą być wszędzie tam, gdzie z różnych powodów nie ma możliwości naruszenia tego, co znajduje się na powierzchni terenu. Świetnie sprawdzają się w terenie zabudowanym, do instalacji biegnących pod budynkami, drogami czy torami kolejowymi.
Ale zastosować je też można przy przekopach pod wzgórzami czy pagórkami, co w znaczący sposób obniża koszty eliminując jednocześnie konieczność niepotrzebnego nakładania drogi. przewierty horyzontalne nie są inwazyjne, nic co będzie się znajdować na powierzchni nie jest przy nich ruszane. Przeważnie prace zaczynają się od włożenia pod odpowiednim kątem elementu zwanego pilotem. Pilot jest ścięty, dzięki czemu można nim sterować i w ten sposób regulować głębokość i kierunek wiercenia.
Następnie za pilotem podąża głowica, tworząca ostateczny otwór do instalacji. Tego typu przeciski kretem cieszą się dużą popularnością w różnych branżach, gdyż możliwości ich użycia naprawdę są duże. Są jednak sytuacje, gdy zrobienie planowanego przewiertu się nie uda, i wówczas szukać będzie trzeba innych rozwiązań. Maszyny do przewiertów skonstruowane są w taki sposób, że głowica musi wejść w ziemię pod niewielkim kątem, w związku z tym będzie na to potrzebna określona ilość miejsca.